Jak uzyskać nastrojowe wnętrze w ogrodzie zimowym?

Decydując się na ogród zimowy, nie należy zapominać o odpowiednim oświetleniu go, ponieważ korzystanie z ogrodu po zmroku nie będzie komfortowe. Lampy powinny podkreślać charakter wnętrza. Obecnie bardzo modne są lampy w stylu loftowym, które świetnie komponują się z minimalistycznymi konstrukcjami aluminiowymi. Odpowiednio dobrana instalacja świetlna nada pomieszczeniu przyjemny klimat i podkreśli strategiczne punkty wnętrza. Hodując rośliny w ogrodzie, należy również zwrócić uwagę na to, aby były miały one dostateczną ilość światła. Na jakie zatem lampy do ogrodu zimowego warto się zdecydować?

Ogród zimowy a jego ciekawa aranżacja

Jeśli planuje się skupić na hodowli roślin w ogrodzie zimowym, to należy wówczas zapewnić im oświetlenie o mocy przynajmniej 2 tys. luksów. W przypadku roślin, które wymagają więcej światła, to odpowiednia moc będzie dopiero w granicach 10 tys. a 20 tys. luksów. Ilość dostarczanego światła musi być dopasowane do gatunków roślin, ponieważ zbyt mocne może spowodować uszkodzenie roślin. Zbyt wysoka temperatura, która powstanie na skutek mocnego naświetlenia, będzie miała również niekorzystny wpływ na komfort korzystania z pomieszczenia przez ludzi. Producenci całorocznych ogrodów zimowych z oświetleniem oferują dyskretne punkty, dzięki którym korzystanie z ogrodu nawet po zmroku będzie komfortowe. Odpowiednie światło dają pomieszczeniu specjalne punkty z lamp LED, które znajdują się przy suficie, czy w jego rogach. Ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie mini reflektorów, zawieszonych w strategicznych miejscach pomieszczenia. Dzięki nim będzie można oświetlać wybrane miejsca, aby je odpowiednio wyeksponować.

Światło w ogrodzie zimowym nie może być zbyt intensywne, tylko musi tworzyć odpowiedni nastrój. Błędem jest stosowanie klasycznego oświetlenia przysufitowego, ponieważ światło będzie nadmiernie odbijało się od przeszkleń. W ogrodach zimowych rezygnuje się również z ciężkich żyrandoli, ponieważ mogą one obciążać nadmiernie konstrukcję. Chcąc korzystać z ogrodu typowo w celach relaksacyjnych, warto postawić na ciepłe światło, natomiast jeśli ma być on również miejscem pracy, to warto zdecydować się na ciepłe i zimne. Zimne oświetlenie może wówczas być tym głównym, natomiast ciepłe, dodatkowym. Jeśli ogród będzie np. miejscem spożywania posiłków, to częstym rozwiązaniem jest montowanie wiszącej diodowej lampy nad stołem oraz dodatkowych kinkietów na ścianach. Dzięki kinkietom można zyskać lekkie zacienienie, a co za tym idzie romantyczny klimat. Praktycznym rozwiązaniem jest zakup lamp stojących, których miejsce można dowolnie zmieniać, w zależności od potrzeb.

Instalując oświetlenie w ogrodzie zimowym, warto przedyskutować ten temat z firmą, która zajmuje się instalacją ogrodów, ponieważ bazując na swym doświadczeniu, pomoże dobrać odpowiedni rodzaj i ilość punktów świetlnych, tak aby stworzyć w pomieszczeniu przyjemny klimat. Przy instalacji należy pamiętać również o odpowiednim uziemieniu na wypadek zwarcia czy przebicia. Dzięki dobrze odpowiednich lamp oraz umiejscowieniu ich w strategicznych miejscach pomieszczenie zyska urok i stanie się idealnym miejscem do relaksu.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *