Do czego służy gaśnica pianowa?

Istnieje szereg akcesoriów niezbędnych do tego, by zapewnić optymalny poziom bezpieczeństwa w domu i w samochodzie. Do najważniejszych z pewnością zaliczyć można gaśnicę. Zajmuje ona niewiele miejsca, więc z powodzeniem można przechowywać ją na terenie każdego obiektu. Gwarantuje ochronę przeciwpożarową w mieszkaniach, hotelach, biurach i pojazdach. Jej wybór nie ogranicza się jedynie do klasycznych czerwonych butli. Obecnie nabyć można gaśnicę w różnych ciekawych kolorach i kształtach, a także w wielu pojemnościach do wyboru.

Co wyróżnia gaśnice pianowe?

Posiadanie gaśnicy na terenie różnych obiektów nie jest jedynie kwestią bezpieczeństwa, ale także przepisów prawa. Jest ona na przykład niezbędnym elementem wyposażenia pojazdów oraz większych lokali gastronomicznych. Gaśnica pianowa polecana jest do zabezpieczania kuchni, magazynów, zakładów przemysłowych, obiektów szkolnych, hoteli oraz mieszkań. Umożliwia ona szybkie ugaszenie ognia w przypadku pojawienia się go na terenie obiektu. Niektóre jej modele można użytkować także stacjonarnie. Przeznaczona jest głównie do gaszenia pożarów ciał stałych, cieczy palnych oraz oleju jadalnego. Jest niezbędna w gastronomii, ponieważ to w tej branży dochodzi często do pożarów

Środkiem gaśniczym, który stosuje się gaśnicach pianowych jest piana. Powstaje ona z koncentratu środka pianotwórczego i wody. Pianę uwalnia się ze zbiornika pod wpływem sprężonego dwutlenku węgla lub azotu. Korozji we wnętrzu zbiornika zapobiega specjalna warstwa ochronna. Wykorzystanie powstałej w ten sposób piany zapobiega ponownym samozapłonom. Największym atutem gaśnic pianowych jest fakt, że nie powodują zapylenia, a zastosowany do gaszenia pożaru środek gaśniczy jest łatwy do usunięcia z potraktowanego pianą obiektu – nie pozostawia trwałych śladów. Są one także wysoko skuteczne przy gaszeniu płomieni. Doskonale radzą sobie z pożarami grupy A i B, czyli cieczy i ciał stałych, takich jak drewno, guma, benzyna, smoła oraz F (np. gotujących się tłuszczy). Stanowią dobrą alternatywę zarówno dla gaśnic śniegowych, jak i proszkowych.

Wykorzystanie gaśnic pianowych to także ekologiczna opcja. Można je napełniać wielokrotnie. Nie wymagają kupowania wciąż nowego sprzętu, co jest dla ich posiadaczy sporą oszczędnością. Ich zaletą jest również to, że środek gaśniczy trafia dokładnie w miejsce pożaru i nie jest rozpylany na boki. Aby prawidłowo użyć gaśnicy pianowej należy odwrócić ją do góry dnem, nie przerywając w tym czasie gaszenia. Cały środek gaśniczy musi zostać z niej wyrzucony od razu. Jest także łatwa w obsłudze, co stanowi niezwykle ważny aspekt przy szybkiej reakcji na pożar.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *