rozety drewniane

Rozety wykonane techniką intarsji

Projektanci, dziennikarze magazynów wnętrzarskich, czy właściciele luksusowych domów nie ustają w poszukiwaniach najlepszych i najbardziej ekskluzywnych materiałów, dekoracji, ozdób, które sprawią, że wnętrze będzie naprawę wyjątkowe. Inwestuje się w systemy inteligentnych domów, nowoczesne sprzęty, czy designerskie meble.

Rozety czyli drewniane intarsje

rozety drewnianeCzasem jednak by nadać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru trzeba się odwołać do przeszłości i tego, co dawniej było bardzo modne, a obecnie nieco straciło na znaczeniu. Przykładem tego mogą być podłogowe rozety drewniane i inne intarsje w drewnie. Intarsjowane podłogi były bardzo popularne w okresie baroku oraz renesansu. Zdobiły szlacheckie dworki, królewskie pałace, czy książęce posiadłości. Intarsja polega na stworzeniu obrazu przy pomocy małych drewnianych elementów, zwykle pochodzących z gatunków różnych drzew (głównie liściastych). Intarsjowane były podłogi, ale też meble, takie jak skrzynie, czy stoły. jest to zatem połączenie rzemieślniczej techniki ze sztuką. Ekspert w tej dziedzinie musi nie tylko znać się na obróbce drewna, ale także na estetyce. Wiedziec co do czego pasuje, znać się na projektowaniu, dobieraniu kolorów. Obecnie dzięki postępowi techniki wykonywanie intarsji stało się tak proste jak nigdy dotąd.

rozety drewnianeDrewna nie trzeba już docinać i szlifować. Można wybrać cięcie laserowe lub cięcie wodą. W ten sposób kawałek drewna będzie miał idealny kształt i idealną (co do milimetra) wielkość, a dodatkowo jego krawędzie będą idealnie gładkie, bez sęków i drzazg. Projektować rozety można w programie komputerowym. Można na projekcie zmieniać rozmiary i kolory, aż się osiągnie pożądany efekt i wtedy zabrać się za pracę. Tworzeniu intarsji sprzyja także rozwój rynku. Dawniej parkieciarze mieli dostęp tylko do rodzimych gatunków drewna, takich jak dąb, czy sosna. Teraz mogą sprowadzać egzotyczne gatunki drzew z zagranicy, na przykład heban, czy mahoń. W ten sposób nie trzeba martwić się o barwienie drewna – można użyć innego gatunku w odpowiednim wybarwieniu. Nie mniej jednak warto pamiętać, że intarsje nadal mogą być tworzone ręcznie przez rzemieślników. Takie intarsje będą jednak droższe.

Warto powiedzieć co nieco o wzorach intarsji. Rozety są okrągłe lub owalne, często mają roślinny lub geometryczny wzór. Są też bordiury, czyli wąskie paski układane w ramkę na parkiecie. Klient oczywiście może zamówić sobie intarsje z herbem rodowym do odrestaurowanego pałacu, z różą wiatrów (ponadczasowy motyw, modny także przed wiekami), czy z ważną datą.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *