agrowłóknina do słomy

Jaka powinna być agrowłóknina do słomy?

Przechowywanie siana lub słomy nie zawsze jest proste. Im więcej ich jest, tym trudniej jest je magazynować. Część plonów można dawać zwierzakom do zjedzenia od razu, czy też owinąć baloty siana specjalną folią i poczekać aż zrobi się z nich kiszonka, czyli wysokoenergetyczna pasza. Co jednak kiedy rolnik nie hoduje zwierząt, nie produkuje kiszonki, a nie ma odpowiednio dużej stodoły, czy magazynu, czy przechowywać dużą ilość siana?

Agrowłóknina chroniąca zapas słomy

agrowłóknina do słomyIdealnym rozwiązaniem będzie trwała agrowłóknina do słomy. To rodzaj okrywowej pryzmy, którą nakłada się na bele słomy czy siana. Pozostawienie ich na polu bez żadnego okrycia sprawi, że szybko mogą się zepsuć. Im bardziej będą wyschnięte tym bardziej będą pylić, w dodatku pyłki roślin będą się na nich osadzać, co jest niekorzystne zarówno dla karmionych zwierząt, jak i dla ludzi, którzy będą zajmowali się przenoszeniem suchej masy (ryzyko alergii). Z kolei działanie wilgoci i opadów atmosferycznych sprawia, że siano spleśnieje, pojawią się grzyby, przez co nie będzie się ono nadawało do niczego. Nawet wiatr mógłby niekorzystnie wpłynąć na siano. Jest ono lekkie, więc mogłoby je zwiać, silny wiatr poradzi sobie nawet ze zbitym w belę sianem. Agrowóknina może zarówno przykrywać siano składowane ,,luzem” jak i to w belach.

agrowłóknina do słomyWystarczy rozłożyć ją tak by całośc była przykryta, a następnie szpikulcami przymocować włókninę do ziemi. W ten sposób siano czy słoma będą chronione przed działaniem promieni słonecznych, wiatru, czy wody. Warto jednak zaznaczyć, że włóknina przepuszcza powietrze, zatem siano nie będzie pleśnieć i fermentować. Dobrze dobrana agrowłóknina będzie lepsza niż folie i plandeki. Jest bardziej miękka, więc lepiej dopasowuje się do kształtu stogu siana, przez to także istnieje mniejsze ryzyko, że zostanie poderwana przez wiatr. Dobrej jakości agrowłóknina może być używana nawet przez sześć sezonów. Warto zaznaczyć także to, że złożona włóknina nie zajmuje dużo miejsca. Wystarczy ją zwinąć w rulon i wrzucić gdziekolwiek, do stodoły, czy schowka. W ten sposób zawsze będzie ona pod ręką i od razu jest gotowa do użycia. Schowane pod nią siano czy słoma na pewno zachowają swoje właściwości i nie zepsują się.

Dobrze jest kupować włókniny od dobrych producentów, bo tylko takie mają odpowiednie parametry techniczne, są odporne na działanie wiatru i wody, a także można je wielokrotnie wykorzystywać. Dobra folia skutecznie przykryje cały stóg czy baloty, będzie przepuszczać powietrze, ale będzie wodoodporna. Taką folię można kupić w różnych kolorach.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *