Altany ogrodowe – jakie i do czego?

Ogród jest szczególnym miejscem o wyjątkowych funkcjach. W okresie letnim spędzamy w nim niemal tyle samo, a może nawet więcej czasu niż w domu. To miejsce odpoczynku, przemyśleń, spotkań towarzyskich i realizacji pasji. Są osoby, które w ogrodzie pracują umysłowo. Jego kompozycja znacząco wpływa na nasze funkcjonowanie oraz satysfakcję ze spędzonego tam czasu.

Zalety altan ogrodowych

Połączenie możliwości dawanych przez przyrodę i rynek pozwala na dowolną aranżację tego miejsca. Niektórzy decydują się na minimalistyczny projekt – trawa i nieliczne rośliny. Inni gospodarują trochę przestrzeni na miejsca rozrywki dla dzieci, takie jak domowe place zabaw i piaskownice. Częstym wyborem są tarasy z meblami ogrodowymi służące jako miejsce odpoczynku i relaksu. Ciekawym rozwiązaniem wydają się także altany ogrodowe. Mogą one pełnić nieco więcej funkcji niż taras z meblami. Dzięki zadaszeniu spełniają zadanie ochrony przed słońcem i deszczem. Nie da się przeoczyć aspektu estetycznego takiej konstrukcji. Jeśli rodzaj i wystrój altany korespondują z aranżacją ogrodu, będzie ona stanowić doskonałą ozdobę. Jeśli posiada odpowiednią wielkość, może być miejscem do spotkań towarzyskich i imprez, takich jak grill czy ognisko. Przyjmuje się, że powierzchnia równa dziesięciu metrom kwadratowym pozwoli na swobodne poruszanie się dziesięciu osób podczas imprezy ogrodowej. Większe altany mogą służyć jako zadaszenie dla samochodu.

Materiały, z których wykonuje się altany, nie są oczywistą sprawą. Choć najczęściej altana ogrodowa kojarzy nam się z drewnianą konstrukcją, to współcześnie stawia się także obiekty szklane, metalowe, a nawet z kamienia lub cegły. Takie wybory z pewnością wpływają na wygląd altany, a decyzja zależy od wystroju ogrodu. Są jednak również praktyczne aspekty, jakimi różnią się altany zbudowane z poszczególnych materiałów. Drewno, choć pozwala na uzyskanie naturalnego efektu, wpisującego się w estetykę ogrodu, wymaga systematycznej konserwacji. Jest również bardziej narażone na wilgotność. Altany szklane z kolei potrzebują regularności w utrzymywaniu czystości. Nie zmienia to jednak faktu, że drewno i szkło to najczęściej wybierane materiały do budowy altan.

Konstrukcje takie jak altany ogrodowe pozwalają na miłe spędzanie czasu i pełnią wiele praktycznych funkcji. Wybór rodzaju, wielkości i materiału będzie wpływać na sposób i komfort użytkowania. Warto podjąć tę decyzję w odniesieniu do tego, do czego ma służyć altana, kto będzie z niej korzystał i ile czasu chcemy poświęcić na jej pielęgnację.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *