Jak poprawnie szpachlować ściany?

Nieeleganckie spękania na ścianach, mogą zepsuć efekt, jaki dało odmalowanie, czy nałożenie na ściany tapetę. Aby tego uniknąć, należy odpowiednio przygotować ich powierzchnię jeszcze przed przystąpieniem do prac remontowych. Odpowiednio ugruntowane i wygładzone ściany dadzą gwarancję jednolitej powierzchni i przygotują ścianę do jej odmalowania, czy umieszczenia na niej nowej tapety.

Dobre szpachlowanie w Białymstoku

szpachlowanieOdpowiednie przygotowanie do prac remontowych to podstawa. Przed przystąpieniem do gruntowania i wygładzania ścian należy w pierwszej kolejności zakupić w markecie budowlanym niezbędne do pracy materiały i narzędzia, w tym: masa szpachlowa, gładź gipsowa, szpachelki, pędzelki, wałki, papier ścierny, folia i taśma malarska. Pracę należy rozpocząć od zdjęcia tapet i zeskrobania starych powłok malarskich przy pomocy szpachelki. Powstały na skutek działań pył należy usunąć odkurzaczem, aby gips i gładź miały czystą powierzchnią, na której będą mogły się utrzymać. Podłogę należy zabezpieczyć folią i taśmą, a przy pomocy pędzla lub wałka należy zagruntować ścianę przeznaczonym do tego preparatem i odczekać, aż wyschnie – zajmie to około 24 godzin. Gdy powierzchnia ścian będzie sucha należy uzupełnić ubytki masą szpachlową, dbając o to, by nie powstawały pęcherzyki powietrza, a masa była równomiernie rozprowadzona. Po uzupełnieniu ubytków pora na szpachlowanie ścian. W tym celu przydadzą się szerokie szpachelki, dzięki którym praca będzie przebiegała szybciej i sprawniej. Szpachlowanie najlepiej zacząć od podłogi i nakładając ok. 1-3 mm warstwę masy kierować się w górę ściany.

szpachlowanieFachowcy często nakładanie szpachli wykonują od dołu do góry, zacierają ją do boku i wyrównują zaprawę z góry do dołu. Po wyrównaniu ubytków i szpachlowaniu ścian warto je dodatkowo wygładzić. Gdy masa szpachlowa wyschnie, ścianę należy pokryć gładzią, czyli warstwą wyrównawczą. Dzięki niej ściany będą jeszcze bardziej gładkie i równe. Suchą ścianę pokrytą szpachlą należy przetrzeć papierem ściernym i pokryć pierwszą warstwą gładzi gipsowej o grubości około 3 mm. Drugą warstwę należy nałożyć dopiero wtedy, gdy pierwsza wyschnie – dzięki temu nie powstaną zacieki, masa nie będzie spływać i szybciej wyschnie. Tak przygotowane ściany są już gotowe do malowania lub położenia tapety. Szpachlowanie i gipsowanie ścian można wykonać samodzielnie, jednak należy się do tego odpowiednio przygotować.

Nakładanie szpachli i gipsu na ścianę powinno być przeprowadzane dość szybko, dzięki czemu masa nie zdąży przeschnąć, co mogłoby spowodować powstanie pęcherzyków powietrza, czy nierówności.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *